![]() |
![]() |
Zionismens folkemord i Palæstina er i dag et barbari, der overgår nazismens terror i Europa under 2. Verdenskrig. Palæstinenserne er i dag verdens jøder, og zionisterne deres bødler |
Gade, Søren
![]() |
Søren Gade |
Søren Gade (1963-), dansk konservativ politiker og zionist. Født i Holstebro 27/1 1963 som søn af søn af skibsfører Poul Jørgensen og sygeplejerske Anna Gade Jørgensen. Han blev samfundsfaglig student fra Holstebro Gymnasium i 1982 og blev i 83 løjtnant fra hærens Løjtnantskole i Oksbøl. I 90 blev han Cand.Oecon. fra ÅU.
Efter forskellige småjobs som aftenskolelærer og pladsbestyrer i Bilka gik han ind i politik. I 1995 blev han medlem af bestyrelsen for Venstre i Holstebrokredsen og samme år opstillet for partiet. Ved valget i november 2001 blev han valgt til Folketinget i Ringkøbing Amtskreds. I april 2004 overtog han posten som forsvarsminister i Fogh Rasmussen regeringen, efter hans forgænger på posten, Svend Aage Jensby var blevet tvunget til at gå af.
Danske krige i Iraq og Afghanistan
Danmark havde fra marts 2003 deltaget i USA's illegale krig mod Iraq. Krigen var en bestillingsopgave fra Israel, der ønskede at fjerne Saddam Hussein regimet og få splittet Iraq i smådele, så det ikke længere var en trussel mod den zionistiske entitet. USA hævdede, at Iraq rådede over «masseødelæggelsesvåben». Det var løgn, men løgnen blev villigt brugt af Fogh Rasmussen regimet for at gennemtrumfe Danmarks deltagelse i den illegale krig. Krigen blev et militært og politisk morads, fordi Irakerne i modsætning til propagandaen ikke tog imod USA og dets allierede som befriere, men som besættelsesmagt. Krigen og besættelsen endte med at koste flere millioner irakere livet. Undervejs tillod Danmark USA at anvende lufthavne i Grønland som mellemstation for dets transport af mennesker til dets torturcentre overalt i verden. Danmark overtrådte ved hver lejlighed Torturkonventionen.
Danmark sendte også soldater til det USA skabte slagtehus i Iraq. I april 2007 informerede Gade på et lukket møde i Udenrigspolitisk Nævn om, at Danmark også havde sat Jægerkorpset ind i Iraq. Den nyhed blev samme dag lækket til TV2 og Jyllandsposten. Offentliggørelsen bragte iflg. korpsets chef Henrik Friis «danske soldaters liv i fare».
I september 2009 offentliggjorde den tidligere jægersoldat Thomas Rathsack bogen Jæger - i krig med eliten, der var en soldaterhistorie om krigen i Afghanistan og jægersoldaternes deltagelse i den. Forsvarskommandoen forsøgte øjeblikkeligt at få nedlagt fogedforbud mod offentliggørelsen med den begrundelse at «rigets sikkerhed og forholdet til fremmede magter stod på spil». Den eneste væsentlige afsløring var dog, at jægersoldaterne havde været i Afghanistan uden at Folketinget var blevet orienteret. Efter forsøget på fogedforbud, trykte Politiken nogle dage senere bogen i sin fulde udstrækning som et tillæg til avisen. Både forsvaret og ministeriet blev taget med bukserne nede. Sagen kunne være stoppet der, men ministeriet valgte i stedet at lave en Google translate oversættelse af bogen til arabisk, som blev fremlagt af Gade på et lukket møde i Udenrigspolitisk Nævn som argumentation for, at offentliggørelsen havde skadet Danmarks interesser og bragt soldaternes liv i fare. Forsvaret hævdede at have fundet oversættelsen på internettet, men havde i virkeligheden produceret den selv. Ministeriet var end ikke vidende om, at i Afghanistan tales alt andet end arabisk. Hele ministeriets og forsvarets historie faldt fra hinanden, og efter nogle dage måtte først forsvarskommandoens IT chef Jesper Britze og dernæst forsvarschef Tim Sloth Jørgensen tage deres afsked. Gade selv flygtede og «tog på jagtferie». Britze og forsvarets informationschef Lars Sønderskov blev senere idømt betingede betingede straffe for deres roller i sagen.
Den danske dokumentarfilminstruktør Christoffer Guldbrandsen anklagede i januar 2010 forsvarets pressechef Jacob Winther for at være den der i april 2007 havde ladet oplysningen om jægersoldater i Iraq sive til TV2. Jorden brændte nu så voldsomt under Gade, at han i februar meddelte, at han gik af som forsvarsminister og stoppede i politik.
Hukommelsen er dog kort i dansk politik. I 2015 lod Gade sig atter vælge til Folketinget, hvor han sad til 19, hvor han blev valgt til EU Parlamentet. Her sad han frem til 22, hvor han atter lod sig vælge til Folketinget. Her blev han valgt som Folketingets formand.
![]() |
5 måneder efter sit valg til EU Parlamentet blev Søren Gade sendt på opdragelsesrejse til Israel sammen med 3 andre EU parlamentarikere og 4 spindoktorer. Her ses han sammen med soldater og israelske agenter ved grænsen til Libanon. |
Zionistisk influencer i landets top
EU Parlamentarikere er vigtige at have på Israels lønningsliste, og sammen med 3 andre EU parlamentarikere og 4 spindoktorere blev Gade derfor i november 2019 hentet til Israel på opdragelsesrejse. Den lille delegation blev bl.a. sendt til grænsen mod Libanon, og Gade viste sig at være det vigtigste element på opdragelsesrejsen. Han udtalte efterfølgende til Jerusalem Post:
I was sad to see the situation like it is today. Today, there is a stronger Hezbollah presence in the South than 30 years ago and it’s sad because whether we like it or not, there will be a military confrontation in the North and it will be nasty. Thousands of civilians will die. Rockets will be fired from homes and from next to UN positions. And Hezbollah will make it that when the IDF hits back because they have to, they know that civilians and UN personnel will die. That’s what they are aiming for: To lay the blame for their deaths on Israel.
Gade fik fuldkommen ret. I oktober 25 indledte terrorstaten endnu en angrebskrig mod Libanon, der kostede flere tusinde civile libanesere livet.
Efter opdragelsesrejsen viste Gade sig som trofast zionist. På Israels 75 årsdag i maj 2023, hvor staten allerede havde en højreradikal regering, der åbent talte om fordrivelse og udslettelse af alle palæstinensere, var Gade inviteret til at tale og sagde bl.a.: «Israel er et lysende eksempel på en nation med høje idealer som ledestjerne... De fælles værdier betyder, at der altid har været tætte bånd mellem Danmark og Israel... Mazel tov Israel». 4 måneder indledte terrorstaten folkemordet i Palæstina.
Danmark bakkede op om Israels folkemord og leverede våbnene til det. Samtidig voksede kritikken af folkemordet i befolkningen med ekspresfart. For at lægge låg på kritikken nedlagde Gade som Folketingets formand i maj 25 forbud mod, at eleverne i Folkeskolens 8-10. klasser i forbindelse med det forestående skolevalg måtte diskutere Palæstina og folkemord. Der var langt fra Venstres påståede liberalisme til formandens censur.
Som tak blev Gade i juni 25, 15 dage efter terrorstaten havde indledt angrebskrig mod Iran, inviteret til reception på den israelske ambassade sammen med dansk-israelske lobbyorganisationer. Ved receptionen modtog Gade Jerusalemprisen af formanden for Dansk Zionistforbund, Max Meyer, som en anerkendelse for hans «mangeårige venskab» og «personlige støtte til Israels folk». Jerusalemprisen uddeles af den dansk-israelske lobby og blev året før givet til Inger Støjberg, som også have været på opdragelsesrejse med den israelske lobbyorganisation Elnet («European Leadership Network»).
![]() |
Søren Gade tildeles Jerusalemprisen af Dansk Zionistforbunds Max Meyer for sit «mangeårige venskab» og «personlige støtte til Israels folk». I virkeligheden var det tak for, at Gade måneden inden som Folketingets formand havde forbudt danske skoleelever at diskutere Palæstina og Israels folkemord. |
Sidst ajourført: 16/9 2025
Læst af: 5